Report

Katarína Hollá

Report

Obyčajné decembrové popoludnie 11.12.2013 o 15-tej hodine zmenilo nadšenie z prednášky Kataríny Hollej, kostýmovej a scénickej výtvarníčky, rodáčky z Bratislavy a dcéry známeho slovenského režiséra Martina Hollého.

Zo svojím otcom spolupracovala na jedinom projekte, ktorým bol film Zámok v Čechách. Dnes na to veľmi pekne spomína. Svoju tvorivosť v súčasnosti uplatňuje ako v divadelnom tak aj vo filmovom svete. Striedať tieto dve prostredia je pre ňu veľmi dôležité.

Scénografiu vyštudovala na pražskej DAMU. Vždy sa zaujímala najmä o kostýmy. Ako sama hovorí, za umením ako postavu neilustrovať, a pritom ju vystihnúť, je kus hľadačského napätia. Spomínala na výhody a nevýhody, ktoré jej ponúkala škola a nabádala študentov na prednáške aby venovali dostatočnú pozornosť technológiám.

V súčasnosti pracuje v Národnom divadle v Prahe, kde tvorí kostýmy v činohre
ale i opere. Kostýmy navrhovala aj v zahraničí. Najčastejšie pre Švédsku opernú scénu v Goteborgu. Jej častým spolupracovníkom v opernom žánri je režisér David Radok. Katka nám priblížila veľké rozdiely v kostýmovej tvorbe doma a zahraničí, ktoré sa odvíjajú aj z rozdielnych finančných podmienok.

Z filmov, na ktorých sa podieľala sú známe predovšetkým tieto : v réžii Jána Hřebejka Šakalí léta, Musíme si pomáhať, Pelíšky, Pupendo, film Kolja v réžia Jána Svěráka, či filmy Martina Šulíka – Krajinka, Slnečný štát, Cigán. Za film Cigán jej bola v roku 2012 na festivale Slnko v sieti udelená cena za najlepšie kostýmy. Práve tu použila veľmi špecifickú metódu. Keďže film si vyžadoval veľmi realistický prístup, špecifický pre prostredie príbehu, ktorým bola cigánska osada, celý štáb musel istú dobu žiť priamo na mieste a poznávať prirodzený rytmus osady. Hosťujúci herci zo zahraničia sa napriek počiatočnému kultúrnemu i spoločenskému šoku adaptovali tak, že vo filme pôsobia maximálne autenticky. Ako hovorí Katarína Hollá, pri tvorbe takéhoto filmu je nutné rozmýšľať ako postava, ktorú divákovi predstavujete, nie ako výtvarník.

Jej ďalšími zaujímavými titulmi sú napríklad Vášnivý polibek, Praha očima, Tajnosti, 3 sezóny v pekle, Báječná léta pod psa, Krvavý román, Zvláštní bytosti, Alois Nebel, či trojdielna séria pod názvom Horici ker, ktorá má u nás premiéru v tomto roku.

Zdôverila sa nám aj s najmenej obľúbenou časťou svojej profesie. Tú tvoria uniformy, ku ktorým si vždy prizýva odbornú pomoc. Pri tvorbe filmového kostýmu zdôraznila potrebu úplnej historickej vernosti a dôslednosti v každom detaile, pretože kamera dokáže zachytiť a aj zachytí i ten najmenší detail a odhalí akúkoľvek nepresnosť.

Prednáška bola očarujúco stráveným popoludním plným odovzdávania cenných
skúseností a rád. Poslucháčov naplnila množstvom nových impulzov a nadchla pre ich ďalšie štúdium.

Anežka Tkáčiková

Novinka

Trenažér svetelného dizajnu

Unikátny priestor pre výučbu svetelného dizajnu

Termín

Príjímacie konanie

Bakalárske štúdium

Termín podania prihlášky na bakalársky stupeň štúdia: do 7.2.2018
Details »

Pozvánka

Kapustnica

2017

Všetkých srdečne pozývame na predvianočné posedenie – utorok, 19.12.2017, od 17:30 na Katedre scénografie – Svoradova ul.,  ateliéry na 4. poschodí.

Verejný prieskum

Zimný prieskum

2017/2018

V pondelok a utorok – 18.12. a 19.12. od 9:00 – prebehnú Katedre scénografie obhajoby semestrálnych prác študentov bakalárskeho a magisterského stupňa.

Príďte nás navštíviť, všetci ste vítaní!

Workshop svetelného dizajnu

Jaroslav Viňarský a Tomáš Morávek

Adaptácia svetelného dizajnu predstavenia v nových priestoroch

Workshop svetelného dizajnu na tému Adaptácia svetelného dizajnu predstavenia v nových priestoroch sa uskutočnil v divadelnom štúdiu VŠMU Lab v termínoch 9.-10.12.2017. Súčasťou workshopu bola prednáška p. Jána Martinčeka z firmy SRS Group. Lektori: Jaroslav Viňarský a Tomáš Morávek, koordinácia Ján Ptačin.

Details »

Prednáška

Juraj Steiner

Filmový a divadelný maskér

V utorok, 12. decembra 2017 o 16:00 sa v miestnosti 4.18 DF VŠMU na Svoradovej ul. uskutoční prednáška pána Juraja Steinera o filmovom a divadelnom maskovaní. Srdečne vás pozývame!

Details »

Exkurzia

Po divadlách 2.0

Katedra scénografie na cestách

Výlet študentov Katedry scénografie a Katedry divadelného manažmentu po vybraných divadlách a kultúrnych centrách na Slovensku. Všetkým účastným inštitúciám ďakujeme za vrelé prijatie! Koordinácia projektu – Ján Ptačin, Zuzana Stranovská, Zuzana Mrvová, Denis Farkaš. Program: Po divadlach 2.0 – Exkurzia VSMU 2017

Details »

Biela noc – Scéna VŠMU

Biela noc 2017

Inštalácie študentov Katedry scénografie

Inštalácie študentov Katedry scénografie DF VŠMU pripravované v rámci kurzov svetelného dizajnu  a realizované v rámci workshopu sveteného dizajnu pre festival Biela noc (7.10.2017). Koordinácia projektu – Ján Ptačin. Realizačná podpora – PPA CONTROLL, a.s.

Scéna VŠMU – Biela noc Bratislava_2017

Details »

Pozvánka

Technická produkcia divadelných festivalov

Workshop s Katarínou Ďuricovou a Tomášom Morávekom

Milí priatelia, radi by sme vás pozvali na ďalší workhop pred festivalom KioSK.
Tento rok sme ho poňali trochu inak. Koho by zaujímala technická produkcia, hláste sa!

Termín: 25. – 27. 2017 (začiatok v utorok o 10:00, koniec v štvrtok o 14:00)
Miesto: Stanica Žilina – Záriečie
Poplatok za workshop: 50,- / 40,- Eur, členovia siete Anténa bez poplatku
Prihlasovanie na katka@stanica.sk – kapacita obmedzená.

Viac info: Workshop KioSK – Technická produkcia divadelných festivalov

 

Pozvánka

Workshop svetelného dizajnu

s lektorkou Pascale Bongiovanni

Organizátor: Anténa, sieť pre nezávislú kultúru
Termín: 3. – 5. 2. 2017 (začiatok v piatok o 17:00, koniec v nedeľu o 18:00)
Miesto: Záhrada CNK, Banská Bystrica
Poplatok za workshop: 50,- / 40,- €

Tento víkendový workshop nebude zameraný výhradne na techniku, ale predovšetkým na výskum fyzikality a estetiky svetla. Budeme sa zaoberať zmenami tela vo svetle, pokusmi, ako ho urobiť starším v plnom osvetlení, ako rozpohybovať to, čo je v realite statické. Pokúsime sa zmeniť pohľad na svetelné zdroje tak, aby sa stali hercami / ľuďmi, zvieratami, robotmi. Je to ako hľadanie významu poézie a braku za hranicami svetla.

Viac info a prihlasovanie: Pozvánka_Light My Body and I

Prednáška a workshop

Tomáš Morávek

Svetelný dizajn

Prednáška a workshopu svetelného dizajnu, ktorý sa uskutocní v divadelnom štúdiu Lab od 27.1.2017 do 30.1.2017 pod vedením Tomáša Morávka.
Koordinácia projektu Ján Ptačin.

Details »

Prednáška

nick_moran-prednaska-workshop_vsmu-katedra_scenografie-01-rgb

Nick Moran

Svetelný dizajn

V piatok 25.11.2016 o 16:00 sa v divadelnom štúdiu VŠMU Lab (resp. z dôvodu prebiehajúceho Dňa otvorených dverí na DF VŠMU v miestnosti č. 4.18) uskutoční verejná prednáška svetového svetelného dizajnéra a pedagóga Nicka Morana z Royal School of Speech and Drama (Londýn).

Details »

Exkurzia

exkurzia-df_vsmu-po_divadlach_2016-jan_ptacin-6

Po divadlách

Katedra scénografie na cestách

Výlet študentov Katedry scénografie a Katedry divadelného manažmentu po vybraných divadlách a kultúrnych centrách na Slovensku. Všetkým účastným inštitúciám ďakujeme za vrelé prijatie!

Details »

Biela noc – Scéna VŠMU

scenografia-vsmu-biela-noc-jan-ptacin-4

Biela noc

Inštalácie študentov Katedry scénografie

Inštalácie študentov Katedry scénografie DF VŠMU pripravované v rámci kurzov svetelného dizajnu  a realizované v rámci workshopu sveteného dizajnu pre festival Biela noc (8.10.2016). Za pomoc a podporu ďakujeme firme PPA Controll, Galérii Statua a v neposlednom rade vedeniu Divadelnej fakulty VŠMU a vedeniu Katedry scénografie DF VŠMU. Projekt sa realizoval s finančnou podporou BSK a FPU.

Koordinácia projektu – Ján Ptačin.

Viac info: Scéna VŠMU – Biela noc Bratislava_2016

Details »