Report

Photo 3.12.2012 9 17 32

Katarína Štrbová Bieliková

Report

V priestoroch DF VŠMU sa dňa 3.12.2012 o 9:00 hod. uskutočnila prednáška scénickej a kostýmovej výtvarníčky Kataríny Štrbovej Bielikovej. Obsah prednášky sa venoval najmä súčasnému filmového kostýmu, pretože práve prepojenie filmu a kostýmu je pre Katku oblasťou jej najužšieho záujmu. K tejto oblasti začala inklinovať už počas štúdia na Bratislavskej VŠMU. Celú prednášku sprevádzala priateľská atmosféra, ktorú Katka vďaka svojej úprimnosti a bezprostrednosti dokázala vytvoriť hneď od prvej chvíle.

Prednáška bola jednou z prvých z cyklu prednášok o súčasnej slovenskej scénografii pod názvom „Osobnosti slovenskej scénografie“. O dokumentáciu a moderovanie prednášky sa zaslúžili jednotliví študenti divadelnej fakulty VŠMU, pre ktorých je tento projekt veľkým prínosom.

Katarína Štrbová Bieliková dnes žije v Prahe, kde ako sama hovorí, sú v súčasnosti lepšie podmienky pre tvorbu filmu ako na Slovensku. Jej manželom je kameraman Martin Štrba, ktorý sa taktiež významne podieľa na formovaní tváre súčasného filmu. S manželom však, ako by sa mohlo zdať, profesne nespolupracuje často, každý z nich sa venuje vlastným projektom.

Katarína obliekla postavy menovite v snímkach: Na krásnom modrom Dunaji, V zajatí lásky, Rivers of Babylon, Dážď padá na naše duše, Neverné hry, Želary, Horem Pádem, Kráska v nesnázich, Nevlastní bratr, Medvídek, Nestyda, O rodičích a detech, U mne dobrý, Kawasakiho ruže, Občiansky prukaz, Ženy v pokušení, Muži v nadeji, Vendeta, Já Olga Hepnarová, Svätá čtverice a Mieleton Elokuu, nedávno natáčaný Fínsky film v koprodukcii z Českom. Snímky Želary, Horem Pádem, Kráska v nesnázích či najnovší film Jana Hřebejka Medvídek by bez Katky nemali úspech, aký majú. Za film Horem Pádem bola Katarína nominovaná na Českého leva v kategórii Najlepší výtvarný počin. Film Želary je Katkinou najmilšou pracovnou i tvorivou skúsenosťou. Je to vďaka porozumeniu s režisérom filmu Ondřejom Trojanom ale i vďaka zaujímavému a rozsiahlemu výskumu doby štyridsiatych rokov minulého storočia, do ktorej bol film vsadený. Zároveň je najdobovejším zo všetkých ostatných Katkiných snímok.

Ďalšou z častí prednášky bolo rozprávanie o tvorbe kostýmov pre snímku Občanský průkaz. V súvislosti s rozprávaním sme na konkrétnych častiach filmu bezprostredne videli prečo práve to ktoré výtvarné riešenie bolo použité. Ďalšími z okruhov prednášky bolo rozprávanie o štúdiu a následnej konfrontácii s prácou a uplatnením v reálnom živote. Taktiež zaznelo mnoho otázok týkajúcich sa formy výtvarných návrhov, priebehu procesu tvorby filmu, pracovnej skúsenosti vo Fínsku či spolupráce s jednotlivými režisérmi… Pútavé bolo aj úprimné zdieľanie skúseností a konfrontácie tejto neľahkej profesie s rodinným a osobným životom.

Formou tejto prednášky sa napĺňa jeden z hlavných cieľov projektu, a to konfrontácia študentov s človekom z praxe. Či už divadelnej alebo filmovej. Pretože práve to sú dve hlavné oblasti kde môžu aj oni v budúcnosti nájsť svoje profesionálne uplatnenie.

Anežka Tkáčiková

Photo 3.12.2012 11 38 38

Novinka

Trenažér svetelného dizajnu

Unikátny priestor pre výučbu svetelného dizajnu

Termín

Príjímacie konanie

Bakalárske štúdium

Termín podania prihlášky na bakalársky stupeň štúdia: do 7.2.2018
Details »

Pozvánka

Kapustnica

2017

Všetkých srdečne pozývame na predvianočné posedenie – utorok, 19.12.2017, od 17:30 na Katedre scénografie – Svoradova ul.,  ateliéry na 4. poschodí.

Verejný prieskum

Zimný prieskum

2017/2018

V pondelok a utorok – 18.12. a 19.12. od 9:00 – prebehnú Katedre scénografie obhajoby semestrálnych prác študentov bakalárskeho a magisterského stupňa.

Príďte nás navštíviť, všetci ste vítaní!

Workshop svetelného dizajnu

Jaroslav Viňarský a Tomáš Morávek

Adaptácia svetelného dizajnu predstavenia v nových priestoroch

Workshop svetelného dizajnu na tému Adaptácia svetelného dizajnu predstavenia v nových priestoroch sa uskutočnil v divadelnom štúdiu VŠMU Lab v termínoch 9.-10.12.2017. Súčasťou workshopu bola prednáška p. Jána Martinčeka z firmy SRS Group. Lektori: Jaroslav Viňarský a Tomáš Morávek, koordinácia Ján Ptačin.

Details »

Prednáška

Juraj Steiner

Filmový a divadelný maskér

V utorok, 12. decembra 2017 o 16:00 sa v miestnosti 4.18 DF VŠMU na Svoradovej ul. uskutoční prednáška pána Juraja Steinera o filmovom a divadelnom maskovaní. Srdečne vás pozývame!

Details »

Exkurzia

Po divadlách 2.0

Katedra scénografie na cestách

Výlet študentov Katedry scénografie a Katedry divadelného manažmentu po vybraných divadlách a kultúrnych centrách na Slovensku. Všetkým účastným inštitúciám ďakujeme za vrelé prijatie! Koordinácia projektu – Ján Ptačin, Zuzana Stranovská, Zuzana Mrvová, Denis Farkaš. Program: Po divadlach 2.0 – Exkurzia VSMU 2017

Details »

Biela noc – Scéna VŠMU

Biela noc 2017

Inštalácie študentov Katedry scénografie

Inštalácie študentov Katedry scénografie DF VŠMU pripravované v rámci kurzov svetelného dizajnu  a realizované v rámci workshopu sveteného dizajnu pre festival Biela noc (7.10.2017). Koordinácia projektu – Ján Ptačin. Realizačná podpora – PPA CONTROLL, a.s.

Scéna VŠMU – Biela noc Bratislava_2017

Details »

Pozvánka

Technická produkcia divadelných festivalov

Workshop s Katarínou Ďuricovou a Tomášom Morávekom

Milí priatelia, radi by sme vás pozvali na ďalší workhop pred festivalom KioSK.
Tento rok sme ho poňali trochu inak. Koho by zaujímala technická produkcia, hláste sa!

Termín: 25. – 27. 2017 (začiatok v utorok o 10:00, koniec v štvrtok o 14:00)
Miesto: Stanica Žilina – Záriečie
Poplatok za workshop: 50,- / 40,- Eur, členovia siete Anténa bez poplatku
Prihlasovanie na katka@stanica.sk – kapacita obmedzená.

Viac info: Workshop KioSK – Technická produkcia divadelných festivalov

 

Pozvánka

Workshop svetelného dizajnu

s lektorkou Pascale Bongiovanni

Organizátor: Anténa, sieť pre nezávislú kultúru
Termín: 3. – 5. 2. 2017 (začiatok v piatok o 17:00, koniec v nedeľu o 18:00)
Miesto: Záhrada CNK, Banská Bystrica
Poplatok za workshop: 50,- / 40,- €

Tento víkendový workshop nebude zameraný výhradne na techniku, ale predovšetkým na výskum fyzikality a estetiky svetla. Budeme sa zaoberať zmenami tela vo svetle, pokusmi, ako ho urobiť starším v plnom osvetlení, ako rozpohybovať to, čo je v realite statické. Pokúsime sa zmeniť pohľad na svetelné zdroje tak, aby sa stali hercami / ľuďmi, zvieratami, robotmi. Je to ako hľadanie významu poézie a braku za hranicami svetla.

Viac info a prihlasovanie: Pozvánka_Light My Body and I

Prednáška a workshop

Tomáš Morávek

Svetelný dizajn

Prednáška a workshopu svetelného dizajnu, ktorý sa uskutocní v divadelnom štúdiu Lab od 27.1.2017 do 30.1.2017 pod vedením Tomáša Morávka.
Koordinácia projektu Ján Ptačin.

Details »

Prednáška

nick_moran-prednaska-workshop_vsmu-katedra_scenografie-01-rgb

Nick Moran

Svetelný dizajn

V piatok 25.11.2016 o 16:00 sa v divadelnom štúdiu VŠMU Lab (resp. z dôvodu prebiehajúceho Dňa otvorených dverí na DF VŠMU v miestnosti č. 4.18) uskutoční verejná prednáška svetového svetelného dizajnéra a pedagóga Nicka Morana z Royal School of Speech and Drama (Londýn).

Details »

Exkurzia

exkurzia-df_vsmu-po_divadlach_2016-jan_ptacin-6

Po divadlách

Katedra scénografie na cestách

Výlet študentov Katedry scénografie a Katedry divadelného manažmentu po vybraných divadlách a kultúrnych centrách na Slovensku. Všetkým účastným inštitúciám ďakujeme za vrelé prijatie!

Details »

Biela noc – Scéna VŠMU

scenografia-vsmu-biela-noc-jan-ptacin-4

Biela noc

Inštalácie študentov Katedry scénografie

Inštalácie študentov Katedry scénografie DF VŠMU pripravované v rámci kurzov svetelného dizajnu  a realizované v rámci workshopu sveteného dizajnu pre festival Biela noc (8.10.2016). Za pomoc a podporu ďakujeme firme PPA Controll, Galérii Statua a v neposlednom rade vedeniu Divadelnej fakulty VŠMU a vedeniu Katedry scénografie DF VŠMU. Projekt sa realizoval s finančnou podporou BSK a FPU.

Koordinácia projektu – Ján Ptačin.

Viac info: Scéna VŠMU – Biela noc Bratislava_2016

Details »